Tristan Peterson

Nick Gonzales named All American again & Tristan Peterson named Player of the Game twice

Share

Tweet

Share

Share

E-mail

(Rochester Graphic)

Former Cienega standout Nick Gonzales added another All-American honor to his growing listing of awards. The New Mexico State standout was named ABCA/Rawlings NCAA Div. I First Group All-American.

Former Canyon del Oro standout Tristan Peterson was named Player of the Game twice by the Rochester Honkers of the Northwoods League. He went 3 for 5 with two doubles, a home run and a couple of RBI towards the Bismarck Larks on Sunday and he went Three-Three with a home run and a couple of RBI towards the Mankato MoonDogs on Tuesday.

This record might be up to date all yr in an effort to recognize all former native prep stars who’ve gone on to realize either educational and/or athletic awards at the next degree. These will not be highschool awards however collegiate and professional recognitions. NOT CHAMPIONSHIPS. In case you are aware of anything I’ve missed along the method, please let me know.

Parts from information launch.

We recognized 164 athletes in 2018. We’ve 101 athletes acknowledged this yr up to now.

Tristan Peterson/Baseball
Canyon del Oro/Rochester Honkers
WAC Hitter of the Week (3/25)
School Baseball National Player of the Week (Three/25)
WAC Hitter of the Week Nominee (4/1)
Collegiate Baseball 1st Group All-American (5/30)
Midwest-ABCA/Rawlings All-Area First Staff (6/12)
Rochester Player of the Game (6/18)
Rochester Player of the Game (6/18)

Nick Gonzales/Baseball
Cienega/NM State
Collegiate Slugger Award Watch Record (2/13)
WAC Hitter of the Week (2/18)
USA Golden Spikes Award (2/18)
WAC Hitter of the Week (2/25)
NCBWA Nationwide Player of the Month (3/7)
WAC Hitter of the Week (5/6)
USA Baseball Golden Spikes Award Semifinalist (5/15)
First Group ALL-WAC (5/21)
Collegiate Baseball 1st Workforce All-American (5/30)
2019 Dick Howser Trophy Semifinalist (5/16)
Bragan Award Semifinalist (6/5)
NCBWA District 8 Player of the Yr (6/7)
Baseball America 2nd Workforce All-American (6/10)
Midwest-ABCA/Rawlings All-Region First Staff (6/12)
D1Baseball First Staff All-American (6/13)
ABCA/Rawlings NCAA Div. I All-American First Group (6/15)

Tyler Fallwell/Baseball
Palo Verde/Sioux Metropolis Explorers
American Affiliation Pitcher of the Week (6/17)

Jake Engel/Baseball
Ironwood Ridge/Dixie State
RMAC Player of the Week (four/2)
D2 Baseball Group of the Month (4/8)
All-RMAC First Staff (5/7)
RMAC All-Event Workforce (5/15)
D2CCA South Central Area First Workforce (5/15)
NCBWA D-II 1st Staff All-American (5/29)
CCA NCAA II 1st Workforce All-American (5/31)
So. Central-ABCA/Rawlings All-Area First Staff (5/24)
DII ABCA/Rawlings Third Staff All-American (5/31)

Nick Estrella/Baseball
Ironwood Ridge/Azusa Pacific
PacWest Preseason Staff (1/23)
All-PacWest First Workforce (5/14)
D2CCA West Region Second Staff (5/15)
DII West-ABCA/Rawlings All-Area First Group (5/24)

Spencer Packard/Baseball
Canyon del Oro/Campbell
All-Greenville Region (6/7)

Brianna Hardy/Softball
Buena/Phoenix School
ACCAC D-II Pitcher of the Week (2/4)
ACCAC D-II Pitcher of the Week (2/20)
ACCAC D-II Pitcher of the Week (4/11)
ACCAC Pitcher of the Yr (5/7)
ACCAC D-II All-Region (5/7)
NJCAA All-Area (6/4)
NJCAA D-I 1st Workforce All-American (6/6)
NJCAA D-I Nationwide Player of the Yr (6/6)

Justice Summerset/Monitor & Subject
Mountain View/Arizona
Pac 12 Subject Athlete of the Week (four/30)
NCAA 2nd Staff All-American (6/7)

Kelsey Jenkins/Softball
Sabino/Canadian Wild
Park Planet Player of the Game (5/31)

Reece Nilsen/Golf
Catalina Foothills/Rocky Mountain
NAIA Males’s Golf Third Group All-American (5/31)

Alexis Belkof/Gymnastics
Catalina Foothills/Sacramento State
MPSF Second Workforce Vault & Flooring (3/21)
MPSF 1st Group Scholar Athlete (four/19)

Allie Schadler/Monitor
Rio Rico/Washington
NCAA Indoor First Workforce All-American (Three/9)
MPSF Scholar Athlete (four/5)

Trevor Volpe/Monitor
Salpointe/Arizona
MPSF Scholar Athlete (4/5)

Carlos Villarreal/Monitor
Rio Rico/Arizona
NCAA Indoor First Staff All-American (Three/9)
Arizona Junior of the Yr (4/23)
Arizona student-athlete of the month (5/6)
MPSF Scholar Athlete (4/5)

Lanea Tuiasosopo/Rowing
Ironwood Ridge/UCLA
UCLA Scholar-Athlete of the Yr

Trevor Werbylo/Golf
Salpointe/Arizona
All-Pac-12 Second Workforce (5/1)

Delaney Schnell/Diving
Tucson/Arizona
Pac-12 Ladies’s Diver of the Week (1/30)
NCAA 1-Meter All-American (3/21)
NCAA 3-Meter All-American (3/22)
NCAA All-American Platform (3/23)
Pac-12 Dive All-Educational Second Staff (4/9)
Arizona Sophomore of the Yr (four/23)
Staff USA World Platform Diving Roster (5/26)

Annabelle Huether/Golf
Salpointe/Pomona-Pitzer
Second Staff All-SCIAC (4/30)

Gina Snyder/Softball
Sahuaro/Arizona
Arizona Player of the Game (5/11)
Pac-12 Softball All-Educational First Group (5/23)

Katie Faulk/Softball
Marana/Utah
Pac-12 Softball All-Educational First Group (5/23)

Jonathan Walters/Golf
Canyon del Oro/South Mountain
Phil Mickelson Excellent Freshman Finalist (5/11)
Phil Mickelson Outstanding Freshman Award (5/20)
NJCAA West Region All-American (5/20)
NJCAA PING 1st workforce All-American (5/20)

Jessica Williams/Golf
Amphitheater/Embry Riddle
CoSIDA Educational All-District (5/16)
NAIA First Workforce All-American (5/20)

Brandon Holbert/Baseball
Empire/Wet River
MCAC Baseball Northern All-Division (5/15)
MCAC Baseball All-State (5/20)

Phil Hindes/Baseball
Sahuaro/Rainy River
MCAC Baseball Northern All-Division (5/15)

Mia Trejo/Softball
Tucson/UNLV
Mountain West Player of the Week (4/2)
NFCA West Region Second Group (5/19)

Jaymon Cervantes/Baseball
Empire/Minot State
NSIC All-Conference (5/8)
NSIC Baseball All-Event Workforce (5/12)

Maggie Morales/Softball
Canyon del Oro/Minnesota Crookston
NSIC All-Educational with Distinction Award (1/18)
UMC Scholar-Athlete of the Month (four/eight)
NSIC All-Educational (5/16)

Dylan Thomas/Baseball
Sabino/College of Mary
NSIC All-Educational (5/16)

Mark Fulbright/Baseball
Buena/Minot State
NSIC All-Educational (5/16)

Drew Hill/Baseball
Ironwood Ridge/Colorado Faculty of Mines
RMAC Pitcher of the Week (4/9)
All-RMAC First Staff (5/7)
RMAC All-Event Group (5/15)
D2CCA South Central Area Second Group (5/15)

Maddie Dowdle/Softball
Pusch Ridge/Grand Canyon
WAC All-Event Group (5/11)

Brittany Woolridge/Softball
Empire/Concordia
GPAC All-Conference (5/eight)

Yannira Acuna/Softball
Salpointe/ASU
PAC-12 All-Freshman Staff (5/eight)

Shelby Kennedy/Softball
Cienega/Yale
Senior CLASS Award Nominee (3/15)
All-Ivy League Second Group (5/eight)

Margarita Corona/Softball
Tucson/Stephen F. Austin
Southland Hitter of the Yr (5/7)
Southland Conference First Workforce (5/7)

Destinee Williams/Softball
Cienega/Prairie View A&M
G.E. Higgs Award (four/23)
SAC All-Convention (5/9)

Iliana Mendoza/Softball
Tucson/Japanese New Mexico
All-LSC Third Workforce (5/2)

Abby Doughty/Softball
Cienega/Utah Valley
WAC Hitter of the Week (4/1)
All-WAC First Staff (5/7)

Kellye Springstead/Softball
Tanque Verde/California Baptist
WAC Pitcher of the Week nominee (2/11)
WAC Pitcher of the Week (3/11)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/1)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/9)
WAC Pitcher of the Week (four/15)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/22)
WAC Pitcher of the Week Nominee (5/6)
All-WAC First Group (5/7)

Bailey Thompson/Softball
Canyon del Oro/Seattle
WAC Hitter of the Week (2/18)
WAC Hitter of the Week (4/15)
All-WAC First Workforce (5/7)

Brianna Aguilar/Softball
Salpointe/Grand Canyon
WAC Preseason Workforce (1/30)
WAC Pitcher of the Week Nominee (2/18)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/1)
WAC Pitcher of the Week Nominee (4/22)
WAC Pitcher of the Week (5/6)
All-WAC Second Group (5/7)

Andie Larkins/Softball
Sahuaro/Seattle
WAC Preseason Workforce (1/30)
WAC Pitcher of the Week Nominee (3/25)
WAC Pitcher of the Week Nominee (four/15)
WAC Pitcher of the Week (four/22)
All-WAC Second Staff (5/7)

Maria Vanezza Caldera/Softball
Tucson/Pima
ACCAC Second Group (5/7)

Bianca Castillo/Softball
Rio Rico/Pima
ACCAC Third Group (5/7)

Diondra Bodman/Softball
Marana/Paradise Valley
ACCAC D-II All-Area (5/7)

Carlos Apodaca/Wrestling
Rio Rico/Embry-Riddle
NAIA Wrestling Scholar-Athlete (Three/6)
NWCA Scholar All-American (four/25)

Haley Basye/Softball
Canyon del Oro/Embry Riddle
All-Cal Pac Workforce (5/1)

Danielle Jamieson/Softball
Sahuaro/Embry Riddle
All-Cal Pac Staff Honorable Point out (5/1)

Roman Bravo Young/Wrestling
Sunnyside/Penn State
NCAA Freshman All-American (3/22)
NWCA D-I Scholar All-American (4/25)

Andrew Cota/Wrestling
Mountain View/Hunter
NWCA D-II Scholar All-American (Three/14)

Austin Bryan/Baseball
Sahuarita/Pima
ACCAC D- I Pitcher of the Week (2/4)
ACCAC D- I Pitcher of the Week (4/15)
ACCAC All-D-I Region (four/30)
All-ACCAC Second Group (4/30)

Efrain Cervantes/Baseball
Salpointe/South Mountain
ACCAC All-D-I Region (four/30)
All-ACCAC Second Workforce (four/30)

Mason Gavre/Baseball
Canyon del Oro/Paradise Valley
ACCAC All-D-2 Area (4/30)

Manny Villa/Baseball
Sahuarita/Scottsdale
ACCAC All-D-2 Area (four/30)

Kelsey Siemons/Basketball
Catalina Foothills/Colorado Mesa
RMAC Event All-Event Group (Three/9)

Jessica Giacoma/Softball
Pusch Ridge/Yavapai
Roughrider Hitter of the Week (four/21)

Nic Conway/Softball
Catalina Foothills/Yale
Ivy League Honor Roll (3/11)
Ivy League Honor Roll (4/15)
Ivy League Honor Roll (4/22)

Erick Migueles/Baseball
Canyon del Oro/Utah
Pac-12 Baseball Player of the Week nominee (four/15)

Karena Garcia/Basketball
Flowing Wells/Smith School
NEWMAC Educational All-Conference Group (2/18)
USTFCCCA All-Educational Staff (2/15)

Brooks Fail/Swim
Catalina Foothills/Arizona
Pac-12 Men’s Swimmer of the Week Nominee (1/30)
NCAA 800 Free Relay All-American Honorable Mention (Three/27)
NCAA 800 Free All-American (3/28)
Pac-12 Swimming All-Educational First Group (four/9)

Matthew Lujan/Swim
Catalina Foothills/Arizona
Pac-12 Swimming All-Educational First Group (four/9)

Isaac Stump/Swim
Ironwood Ridge/Arizona
Pac-12 Swimming All-Educational Second Group (4/9)

Taylor Nations/Swim
Sabino/Arizona
Pac-12 Swimming All-Educational First Staff (4/9)

Lexy Ram/Basketball
Ironwood Ridge/Cal Baptist
Educational All-WAC (four/10)

Erik Orr/Swim
Rincon/UHS/Air Pressure
Educational All-WAC (four/10)

Rhett Rodriguez/Soccer
Catalina Foothills/Arizona
Arizona Scholar-Athlete of the Month (4/8)

Abram Carrasco/Basketball
Cholla/Pima
ACCAC D-II Player of the Week (1/15)
ACCAC D-II Player of the Week (2/6)
First Group All-ACCAC (2/27)
First Workforce All-Region I, Division II (2/27)
ACCAC D-II Player of the Week (Three/1)
ACCAC Player of the Yr Runner-up (four/8)
NJCAA First Staff All-American (4/eight)

Tim Derksen/Basketball
Amphitheater/Fribourg
Swiss SBL Interperformances Player of the Week (four/2)

Heather O’Connor/Cheer
Ironwood Ridge/Dallas Cowboys
Veteran of the Yr (four/5)

Travis Cole/Baseball
Sahuaro/Christian Brothers
GSC Freshman of the Week (4/5)

Hannah Orbach-Mandel/Swim
Catalina Foothills/Kenyon
NCAA 500 Free All-American (3/23)
NCAA 200 Free Relay All-American (Three/23)
NCAA 200 Free All-American (Three/23)
NCAA 400 Medley Relay All-American (Three/23)
NCAA 800 Free Relay All-American (Three/23)
NCAA 100 Free Real All-American (3/23)
NCAA 400 Free Relay All-American (Three/23)

Derrick Calvillo/Baseball
Canyon del Oro/Hibbing
MCAC Player of the Week (Three/11)
NJCAA D-III National Player of the Week (3/14)
MCAC Player of the Week (3/26)

Sierra Rodriguez/Monitor & Area
Flowing Wells/Air Pressure
Athlete of the Week (Three/20)

Brendan Gary/Basketball
Sahuaro/Buena Vista
ARC All-Educational Staff (3/19)

Brian Peabody/Basketball
Sahuaro/Pima Coach
District I, D-II Coach of the Yr (3/18)

Rafael Padilla/Baseball
Nogales/Pima
ACCAC D-I Player of the Week (3/11)

NaKeva Mack/Basketball
Cienega/Colorado Northwestern
All-Area 18 (2/28)

Austin France/Baseball
Canyon del Oro/Nicholls State
Player of the Week (2/26)

Chloe Gavino/Tennis
Catalina Foothills/NM State
WAC Tennis Player of the Week (2/26)

Robert Wilson/Basketball
Salpointe/Pima
Second Staff All-ACCAC (2/27)
First Group All-Area I, Division II (2/27)

Brian Romero/Baseball
Canyon del Oro/Pima
ACCAC D-I Player of the Week (2/26)

Kamryn Gastelum/Softball
Pueblo/Gateway
ACCAC D-II Pitcher of the Week (1/29)

Bryce Cotton/Basketball
Palo Verde/Perth Wildcats
All-NBL First Group (2/17)

Lexy Coons/Softball
Sahuaro/Grand Canyon
WAC Pitcher of the Week nominee (2/11)

Max Smith/Baseball
Canyon del Oro/UNLV
MWC Preseason All-Convention Group (2/12)

Derek Daly/Baseball
Ironwood Ridge/Colorado Faculty of Mines
RMAC Player of the Week (2/5)

Hannah Whetzel/Monitor
Catalina Foothills/Arizona
UA Scholar Athletes of the Month (2/4)

Kayla Green/Softball
Cienega/NM State
WAC Preseason Pitcher of the Yr (1/30)
WAC Preseason Group (1/30)

Isabella Almazan/Soccer
Salpointe/Northern Colorado
Huge Sky All-Educational (1/24)

Allison Raniere/Soccer
Sahuaro/Japanese Washington
Massive Sky All-Educational (1/24)

Mykaela Hammer/Volleyball
Ironwood Ridge/Montana
Massive Sky All-Educational (1/24)

Victoria Cooper/Soccer
Ironwood Ridge/NAU
Huge Sky All-Educational (1/24)

Chase Laurita/Soccer
Ironwood Ridge/NAU
Huge Sky All-Educational (1/24)

Jake Casteel/Football
Salpointe/NAU
Huge Sky All-Educational (1/24)

Max Michalczik/Football
Catalina Foothills/ NAU
Massive Sky All-Educational (1/24)

Josh Herzog/Basketball
Catalina Foothills/MSOE
Raider of the Week (1/14)

Alexis Cortez/Basketball
Tucson Excessive/Utah Valley
WAC Player of the Week (1/7)

Levi Wallace/Football
Tucson High/Buffalo Bills
PFF Prime Graded Rookie Cornerback (1/2)